AMAÇ

Ülkemiz kadim köklü geçmişi ve potansiyel geleceği ile gerek coğrafyasında gerekse tüm dünyada hem izlenen ve rol model alınan aynı zamanda hedefe konulan ve durdurulmaya çalışılan ülkelerin başında gelmektedir. Ekonomik olarak geliştikçe halkına daha özgür ve müreffeh bir yaşam sundukça kendi teknolojisini üretme hedefine yaklaştıkça kişilikli ve onurlu duruşunu korudukça bu hedef alınmalar nitelik değiştirerek de olsa devam edecek ve ülkemiz istikrarsızlaştırılmaya ve hep gelişmekte olan ülkeler sınıfında bırakılmaya çalışılacaktır. Bu yüzden ülke olarak sahip olduğumuz en önemli ve sürekli kaynak olan nitelikli beşeri sermayeyi en iyi şekilde yetiştirmek planlamak ve koordine etmek zorunluluğumuz vardır. “Hedef Olan Ülkenin Hedefi Olan Çocukları ve Gençleri  Olmalıdır” prensibine bağlı kalarak bilimde, sanatta, sporda, siyasette, edebiyatta müzikte, güzel sanatların değişik dallarında   hâsılı her alanda  tarihiyle ve değerleriyle  barışık, gelecek vizyonuna sahip hedefi olan gençleri bulma onları yetiştirme yükümlülüğümüz bulunmaktadır. Bu minvalde liseler arasında düzenlenecek olan sosyal bilimler yarışması ile özellikle sosyal bilimler alanında yeni beyinleri bulma ve onları ülke geleceğinde etkin ve verimli olarak yönlendirme amacıyla bu yarışma düzenlenecektir.

HEDEF KİTLE

Türkiye geneli tüm ortaöğretim (lise) düzeyindeki öğrenciler yarışmanın hedef kitlesi olarak belirlenmiştir.

DÜZENLEYEN KURUMLAR

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Konya Bilim Merkezi Sosyal Bilimler Makale Yarışması (KBM-SOBİY); Milli Eğitim Bakanlığı, TÜBİTAK, Necmettin Erbakan Üniversitesi ve Selçuk Üniversitesi tarafından desteklenmektedir.

KAPSAM

Yarışma 5 ana alanda düzenlenecektir.

PSİKOLOJİ – SOSYOLOJİ – FELSEFE

DİN – AHLAK

TARİH – COĞRAFYA

EKONOMİ

DİL – EDEBİYAT

YARIŞMANIN İŞLEYİŞİ

Öğrenciler, 5 farklı alanda hazırlanmış soru cümlelerinden bir tanesini seçerek belirtilen kurallara uygun makale yazacaklardır. Yazılan makaleler www.kbmsobiy.com web adresine belirtilen tarihe kadar yüklenecektir. Makale gönderim tarihi sonra erdikten sonra alanında uzman akademisyenler ön elemeyi geçen makaleleri ilan edeceklerdir. Her alanda ön elemeyi geçen ve ilk 10’a giren makale sahipleri danışman öğretmenleri ile Konya’da ağırlanacaktır. Öğrenciler Konya Bilim Merkezinde mülakata girdikten sonra aynı gün düzenlenecek ödül törenine katılacaklardır. Ödül töreni sonrasında Konya şehir gezisi düzenlenecek ve program sona erecektir.
Konya Bilim Merkezinde yapılacak sunum ve mülakat  performanslarına göre değerlendirmeler yapılacak ve yarışmada dereceye girenler son gün düzenlenecek ödül töreninde ilan edileceklerdir. Değerlendirmeler %60 makale, %40 sunum/mülakat dağılımına göre yapılacaktır.

ÖDÜLLER

4.000 TL


Her Alanda 1. Ödülü

3.000 TL


Her Alanda 2. Ödülü

2.000 TL


Her Alanda 3. Ödülü

  • Her alanda 3 derece ödülü 1 mansiyon ödülü verilecektir.
  • Mansiyon Ödülleri 1.000 TL dir.
  • İlk üç dereceye giren danışman öğretmenlere 1.500’ er TL ödül verilecektir.
  • Dereceye giren öğrencilere okulları ve kendi adlarına temsili olarak altın, gümüş ve bronz madalyalar verilecektir.

DEĞERLENDİRME KRİTERLERİ

Değerlendirme Kriterleri Puan Değeri
1 Özgünlük 20
2 Bütünsellik 20
3 Tutarlılık 20
4 Dil Kullanımı 20
5 Literatür Kullanımı 20
Toplam : 100